Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Śpiewaczy Harfa

Czcionka:

W trzecim kwartale roku 1993 zawiązuje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wińsku Klub Emerytów i Rencistów, który stał się zaczątkiem Zespołu śpiewaczego ''Harfa", a po kilku latach przekształcony został na chór ''Harfa''. Przez całe 20-lecie zespołowi przewodniczy Pani Zofia Baranowska wraz z Zarządem wybieranym co 4 lata. Kierownikami muzycznymi zespołu przez byli: Pani Maria Bigus jako nauczyciel śpiewu i dyrygent oraz wspomagający muzycznie Pan Władysław Belniak.

Kolejnym kierownikiem muzycznym zespołu był Pan Eugeniusz Opyd, a po nim zespół przejął Pan Lucjan Sadowski, który dobiera repertuar odpowiednio dopracowując go muzycznie na poszczególne głosy. Pan Lucjan Sadowski, podobnie jak Pani Maria Bigus dba o wysoki poziom wykonywanych przez zespół utworów. Chór w swoim repertuarze ma wiele pieśni patriotycznych, żołnierskich, towarzyskich, ludowych, okolicznościowych, biesiadnych, kościelnych, kolęd i pastorałek, pieśni wielkanocnych i pieśni maryjnych, pieśni żniwnych.
Do pierwszych pieśni jakie nauczył się zespół ''Harfa'' należą: Mazur, Żurawie, Ojczyzna, Kołysanka, Hymn do nocy, Orzeł Biały, Przy studzience siedziała, Moja ziemia, Oj, ziemio Ty ziemio, Porębiok, Cześć Ci, Polsko, Polskie kwiaty, Dobranoc, Witaj majowa Jutrzenko, A witajcie przyjaciele, O dzięki Ci Przeszłości, Rota, Żołnierz i Panna, Rozłączenie, Zostaniemy na tej ziemi itd. Itp.
Zespół od samego początku występował na wielu festiwalach, przeglądach zespołów śpiewających i chórów, konkursach ludowych pieśni patriotycznych, pieśni ludowych, festiwalach kolęd i pastorałek, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Zespół występował na festiwalach zespół śpiewających w Sobótce i Sulistrowiczkach
''Pod Ślężą śpiewanie'', w Żarowie na festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej, zdobywając nagrodę Grand Prix i wiele innych nagród. Zespół występował we Lwowie, Samborze, Radkach, Mościskach. Trzykrotnie występowaliśmy na festiwalu współczesnej pieśni ludowej w Kamieniu Pomorskim. We Wrocławiu na Kaziukach, w Brzegu Dolnym, Ścinawie, Lubinie, Górze, Wąsoszu, Luboszycy, Miejskiej Górce, Słupi Kapitulnej, Dłoni, Wyszęcicach itp.
Zespół ''Harfa'' występował w Wołowie na powitaniu kandydata na prezydenta RP Pana Aleksandra Kwaśniewskiego. Zespół występował na dożynkach wojewódzkich w Kątach Wrocławskich, na dożynkach powiatowych w Brzegu Dolnym, Wińsku, Krzelowie, Orzeszkowie i Głębowicach oraz w gminie Jemielno w Lubowie. Zespół brał udział w festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach w Małopolsce, a także we wszystkich przeglądach Kolęd i Szopek Bożonarodzeniowych w Wińsku, zdobywając wiele różnych nagród i wyróżnień.
Obecnie Chór ''Harfa'' spotyka się regularnie w każdy czwartek w Ośrodku Kultury, w godzinach 16:00-20:00, ćwicząc swoje głosy, opracowując wiele nowych utworów współczesnych twórców pod kierunkiem maestro Lucjana Sadowskiego. Chór przez szereg lat zaprzyjaźnił się z wieloma zespołami z terenu Dolnego Śląska, jak Chór Radość z Brzegu Dolnego, Chór Srebrne Nuty z Wołowa, Zespół Ludowy Mojęcice, Zespół Ludowy Wąsoszanki, Zespół z Wrocławia ''Dumka'', Zespół Ziemi Ścinawskiej oraz Zespół z Lubina.
Chór ''Harfa'' jako jedyny został zaproszony do Ścinawy na uroczystość nadania imienia Henryka Gulbinowicza kardynała Ośrodka Alzhaimera w Ścinawie. Zespół ''Harfa'' gościł także szczególnych gości z Nowej Zelandii w osobach Zawada Mieczysław, Zawada Stefania i Zawada Józef w lipcu 2002 r. Goście ci to dzieci II Wojny Światowej wywiezione do Libii przez armię generała Andersa, a następnie wywiezione do Nowej Zelandii, gdyż polski rząd nie był zainteresowany, aby polskie dzieci zabrać do kraju.
Osoby te pozostawiły zespołowi własną piosenkę mówiącą o ich tułaczce pt. ''Piosenka o Żołnierskiej Piosence'' autorstwa Pana Kowalskiego.
Aktualnie w zespole od samego początku występuje tylko 4 osoby, są to: Zofia Baranowska, Emilia Drzewiecka, Danuta Orniacka i Stanisław Wymazała - kierownik zespołu.
Nadmienić należy także występ Chóru ''Harfa'' na uroczystościach kościelnych w różnych kościołach w gminie i poza nią.                                                                         

W 2019 roku w październiku zespół obchodził jubileusz 25 lecia działalności.

Obecnie kierownikiem jest Stanisław Wymazała , instruktorem muzycznym Przemysław Mazurek

 

 

Zespół Harfa

Utworzono dnia 20.10.2021, 12:16

ZAŁĄCZNIKI:

								

Chór Harfa- Nasze miejsce na ziemi

Utworzono dnia 18.01.2021, 15:20

Chór Harfa- By coś zostało z tych dni

Utworzono dnia 18.01.2021, 15:20

Zegar

Kalendarium

Październik 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Pogoda

Wydarzenia